Rehberlik Ve Psikoloji Danışma Hizmeti

Bireyin, çevresini, içinde bulunduğu toplumu tanımasına, yeteneklerini en uygun bir şekilde kullanmasını ve geliştirmesini, karşılaştığı problemleri çözme ve en uygun kararları alma yeterliliği kazanmasını sağlamaktadır.

Gökyüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri, çocukların uygun şekilde yöneltilmeleri için dikkate alınması gereken hususları en uygun şekilde kullanmasını ve geliştirmesini, karşılaştığı problemleri çözme ve en uygun kararları alma yeterliliği kazanmasına yardımcı olmaktadır.Bu kapsamda Bireyi Tanıma ve Bilgi Toplama Hizmetleri, Duruma Alıştırma Hizmetleri, Rehberlik ve Yöneltme, Psikolojik Danışma, Bireyin Tercihlerini Özgürce Yapabileceği Bir Ortam ile eğitimler verilmektedir.

Gökyüzü Eğitim, oğlumun okullaşma deneyimini ve yeteneklerinin gelişiminde aldığımız danışmanlık desteğini beğendik. Oğlum ortamı çok sevdi.

Fatma Öztürk (Veli)

Çocuklar engeller ve sıkıntılar ve çevresindeki insanların gösterdiği bazı olumsuz tepkiler, tutum ve davranışlarından dolayı birçok uyum problemleri ile yüz yüze gelirler. Bazı ciddi duygusal problemler yönünden normal çocuklara kıyasla daha çok sorunları olduğu söylenebilir. Bireyin üzüntüsünü, sevincini paylaşacak, çözemediği problemi çözmede, veremediği kararı vermede kendisine yardım edecek psikolojik danışma personeline ihtiyacı vardır.

Rehberlik hizmetlerimiz öğrencilerin işlevlerini gerçekleştirmesinde, danışmanın, öğretmenin kişisel özellikleri ve öğrenciye karşı olan tutum ve yaklaşımlarında hassasiyet gösterip öğrenciyle etkileşimi en iyi seviyede tutmaktayız. Bireyin kendini geliştirme süreci için;

  • Danışmanın içtenliği,
  • Danışanı koşulsuz olarak olumlu kabulü,
  • Danışana karşı olan empatik anlayışı,
  • Danışana iletişi koşulları çok hassas şekilde uygulanmaktadır.

 

İyi bir öğretmen ve iyi bir danışman, bireyin korku, savunma ve sağlığına saygı duyarak yol gösterebilir. Gelişmekte olan birey için en temel gereksinme “güvenlik” gereksinmesidir. Kurum olarak bunları gereksinim olarak görüp ona göre psikolojik ve danışmanlık sunmaktayız.

Çağdaş anlamda eğitim; bireyin bedensel, duygusal, zihinsel, sosyal yeteneklerinin, kendisi ve üyesi bulunduğu toplum için en uygun şekilde gelişmesini sağlama ve en üst düzeye çıkarma sürecidir.

 

Özellikleri ve sorunları farklı olmasına karşın normal bireylere götürülen temel rehberlik hizmetleri, ilgi ve yeteneklerinin geliştirilmesi, sağlıklı bir benlik kavramı, öğretmen-danışman-yönetici birliği sağlamak, okuma, çalışma ve deneyim olanaklarını arttırmak, benlik tasarımı, ilgileri ve akademik başarısıyla tutarlı, kendini gerçekleştirebileceği bir eğitim programı.

Takvim

Ocak 2022
P S Ç P C C P
« Kas    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31