Koklear İmpilant Eğitimi

Koklear implant, işitme cihazları gibi kulağa ses göndermez. Sesi alır, işler, elektriğe çevirir ve doğrudan işitme sinirine verir. Bu nedenle koklear implanttan “çıkan sesi” duyamayız. Neye benzediğini de bilemeyiz. Bu durum, cihazın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmemizi zorlaştırır. Bunun için yetişkinler ve çocuklar belli bir eğitimden geçmesi gerekmektedir.

Koklear İmplant Eğitimi kurallara uygun olmayan konuşmayı algılama çalışmalarını evde ne şekilde uygulanması gerektiği konusunda yol ve yöntem gösterir. Ebeveyn ve çocuk implant uygulaması öncesi iletişimde kullandıkları jest (el, kol ve baş hareketleri) ve mimikleri (yüz hareketleri) kullanmaya devam ederler. Ancak, anne ve babalar iletişimde işitsel-sözel yöntemi daha yoğun kullanmalıdırlar. Yetişkinler için oluşturulmuş rehabilitasyon programı konuşmayı anlama eğitimi, yardımcı cihazlar hakkında bilgi alma, iletişim, dinleme eğitimi ve yeni stratejiler geliştirme, rehabilitasyona aile bireylerinin de katılımını içerir.

2 yıllık tek kulaktan kullanıcı olarak ben kesinlikle tavsiye ediyorum. Bende alışma sürecinde zorlandım yaklaşık 4 -5 ay da alıştım. Gökyüzü Rehabilitasyonun çok yarıdımcı oldu. Sonuna kadar değdi.

Mert Ayvaz (Öğrenci)

Başarı oranını etkileyen daha önceki işitsel tecrübedir. İşitsel kapasite ve işitme cihazından fayda görmeleri farklı olduğu için koklear implant sonuçları da farklılık gösterir. Ayrıca, gelişim durumları, konuşma becerileri ve kültürel özellikleri de farklıdır. Bu değişkenler işitsel kapasitenin zenginleştirilmesi, implantasyondan beklenen sonuçlar ve gerekli olan eğitim ortamını etkiler.

Cihazın parçalarının çalıştığına emin olunması, orta kulak enfeksiyon kontrollleri, cihazın programlanması, işitme eğitimlerine başlanması, aile eğitimlerine başlanması…

Koklear İmplant Eğitimi cihaz takıldıktan hemen sonra alınması gereken önemli bir eğitimdir. Aile ve çocuğun aynı anda eğitimlere başlayıp yönlendirilmesi ve eğtilmesi çocuklarda duymanın daha çabuk hızlanması için önem arz ediyor.

Koklear implant, hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir elektronik tıbbi cihazdır. Seslerin şiddetini yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implantlar beyne ses sinyalleri sağlamak için iç kulağın hasarlı parçalarının (koklea) işini yapar.

Koklear implantlar şu durumlardaki kişilere yardımcı olabilir:

 • her iki kulakta orta dereceli ile ağır arasında işitme bozukluğu olanlar
 • işitme cihazlarından çok az fayda görenler veya hiç fayda görmeyenler
 • implant takılacak kulakta işitme sağlığı uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %50 veya daha düşük puan alanlar
 • implant takılmayan kulakta veya işitme cihazı kullanılan her iki kulakta işitme sağlığı uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %60 veya daha düşük puan alanlar

Pek çok kişi her iki kulakta da koklear implant kullanır (iki taraflı). İki kulakla dinlemek sesin yönünü tespit etme ve işitmek istediğiniz sesleri istemediklerinizden ayırabilme yeteneğinizi geliştirebilir.

 

Koklear implant kullanan pek çok yetişkin şunları bildirmektedir:

 • Koklear implantla, işitme cihazıyla olduğundan daha iyi işitme
  Yapılmış bir çalışmada, koklear implant kullanan kişilerin %80’lik bir cümle algılama ortalaması elde ederken, bu oranın işitme cihazı kullananlarda %10 olduğu gösterilmiştir1.
 • Gürültülü ortamlarda işitmeye daha iyi odaklanabilme
  Bu da, toplantı masaları, restoran veya diğer kalabalık mekânlarda insanlarla sohbet edebilmeyi sağlar.
 • Koklear implanttan önce işitemedikleri sesleri yeniden işitme.
 • Alarmları, kendilerine seslenen kişileri ve yaklaşan araçları işitebildiklerinden, kendilerini günlük hayattadaha güvende hissetme.
 • Telefonda konuşma ve işitme
 • Müzikten keyif alma

 

Takvim

Ocak 2022
P S Ç P C C P
« Kas    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31