Aile Eğitimi

Özel eğitimde aileye yapılacak rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, normal okullarda yapılan aile danışmanlığı ve ana-baba eğitimi hizmetlerden daha çok önem taşımaktadır.

Aileler, hangi aşamada olursa olsunlar çocuklarının yaşamındaki çeşitli gelişim dönemlerinde ve hem de kendi kişisel ve duygusal yaşantıları yönünden çoğu kez profesyonel psikolojik danışma ve rehberlik yardımına gereksinim duyarlar.
Aile Eğitimimiz anne ve babaların kendilerine ve çocuklarına ilişkin duygu ve düşüncelerini anlamalarına yardım eder. Aile danışmanlığı hizmetleri çocuğun özrü, özellikleri, nedenleri ve çeşitli gelişim alanları hakkında bilgi veren “anne ve baba eğitimini” de kapsar.
Ailelerle yapılacak toplu görüşmeler, konferanslar, gösterilecek filmler, kendi çocuğunun adını ve aileyi açığa çıkarmadan genel olarak özrün mahiyetini, alınması gereken tedbirleri ve bu konuda aileye düşen görevlerin neler olduğunu işlemektedir.

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile üzerine Gökyüzü ile tanıştım. Aile ortamı gibi ve çok sıcaklar. Öğretmenlerine ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

Derya Çelik (Veli)

Ailenin yapması gereken ve belki de en zor olanı, durumu, olduğu gibi kabul etmektir. Böylece, durumla başa çıkmayı öğrenir ve gerçekçi çözümler üretilebilinir. Var olan durumu kabul etmemek, her gelişim alanında, çocuğu sıkıntıya sürüklemektedir. Tüm bunların yanında, hem aile hem de çocuk duygusal olarak umutsuzluğa sürüklenmekte, böylece bu kısır döngü sürüp gitmektedir.
İkinci olarak, çocuktan beklenilenlerin çok yüksek olması, çocuğu ve aileyi yıkıma uğratmaktadır. Bu noktada yine beklentilerimizi gerçekçi ve dozunda tutmalıyız ki, küçük adımları fark edebilelim.
Üçüncü olarak, ailelerimizin, çocuklarını normal gelişim gösteren çocuklarla kıyaslamalarıdır. Bu gerçekçi bir değerlendirme değildir. Bu gibi kıyaslamalar yaptığımızda, ailelerimiz psikolojik olarak çöküntüye sürüklenmektedir

  • Belli periyotlarda ailelere yönelik eğitim ve seminerler uygulanır
  • Çocuklarımızın ev eğitimleri için ev ziyaretleri yapılır
  • Düzenli raporlarla gelişim ve ilerlemeler kontrol edilip aile ile bilgi verilir

Çocuklarımız, zamanlarının çok fazla kısmını evde, yani sizlerle geçiriyorlar. Onların evdeki durumlarına müdehale etme, eğitimlerine katıkı sağlamak çocuklar için çok önemli. Bunun aile tarafından bilinçli ve eğitimli olarak yapılması için kurumumuz eğitimlerine ve seminerlerine düzenli katılınması ve raporların iyi incelenmesi gerekmektedir.

Eğitimin temeli ailede başlar ve okulda devam eder. Çocuklarımız, zamanlarının çok fazla kısmını evde, yani aile ile geçiriyorlar. Çocukları ailelerden daha iyi tanıyan, onların üzerinde ailesinden daha etkili olabilecek başka kişiler yoktur. Bu nedenle, ailenin evde vereceği eğitim-öğretim rolü çok önemli görünüyor.

  • Ailenin toplumla uyum içerisinde yaşamasını sağlamak
  • Çocuğunu tanıması, kabullenmesi ve çocuğuyla uyum içinde yaşamasını sağlamak
  • Çocuğunun eğitimine kendine güven ve bağımsızlık duygusunun gelişmesinde, sosyalleşmesinde okulu ile işbirliği yapmasını sağlamak
  • Okulu ile işbirliği yaparak okulda uygulanan eğitim öğretim programının evde desteklemek, pekiştirmek
  • Engelli çocuğa sahip diğer ailelerle tanışması, kaynaşması, aynı amaç, sorun ve çözüm yolları üzerinde işbirliği sağlayarak “yalnız olmadım” hissetmesini rahatlamasını sağlamak

Takvim

Ocak 2022
P S Ç P C C P
« Kas    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31